chladno

19. prosince 2016 v 11:52 | Ich |  zbytek
Kamenný poklop se pomalu odsune a rozšiřující se škvíra odhalí šedou, seschlou ruku.
Ruka se lehce otřepe. "Brrrrr. To je zima." Kašel a hrobově ledový hlas pokryje okolí hrobu jinovatkou.
Deska na hrobu se přibouchne zpátky a rozvířený pestrý list se pomalu usedne ladným houpáním zpátky. Mezi hroby se pak roznesou kradmé kroky. Kusy shnilého oblečení se pomalu rozpadají po cestě za nimi. Zbytky levé nohavice se houpají dole u kotníku. Lýtko prolezlé červy se místy odchlipuje od kosti a chůze tak působí velmi trhaně.
"Made in china." Zašklebí se trpce ústa beze rtů. "To mám za to, že jsem je všechny živil."
Ztrhaná postava se zastaví až před hrobem pokrytým věnci a kyticemi.
"To je ono."
Kytice začnou hlava nehlava létat na všechny strany, pak se odsune i mramorový poklop a okolní hroby začnou pokrývat spršky hlíny. Než přijde ráno, přelézá hřbitovní zeď postava v novém, ale příliš malém obleku. Nohavice končí nad kotníky a oblečení je místy umazané od špíny.
"Kam teď?"
Krajina pokrytá podzimním listím však mlčí.

Zrezlá branka vydá poslední skřípot a pak s tichým sbohem padne mrtvá k zemi. Bota pokrytá prachem a blátem z cest ji překročí. Stromy vyražené ze země mezi časem ztracenými náhrobky jsou tichými svědky toho, co už je lidem ztraceno. Zelené listí jírovce, javoru i olivovníku se míchají s jehličkami borovice a modřínů. Ztracený svět je svědkem starých časů, kdy zanikaly celé osady najednou.
"Tady by to šlo."
Prosincový den jen stěží proniká do tmy lesa. V práci to však nevadí. Kopat se dá i potmě. Proto je už na konci dne jáma dost hluboká a postava v ní sedící se začne potutelně usmívat.
"Co si člověk neudělá sám."
Pak se dá do shrabování hlíny do jámy. Začne od spodu, pak překryje i pas, nakonec ven trčí jen pravá ruka od lokte výš a vršek hlavy.
"To bude muset stačit." Zabublají ústa plná hlíny a pak zbytek hlavy mizí pod nahrnutou hlínou. Jen ruka trčí nad zemí, jako stožár, jako němý náhrobek, dokud úplně neuhnije a kosti neroznesou zvířata.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama