první hrášek

23. listopadu 2016 v 13:11 | Ich |  hrášky
První a nejstarší hrášek ze všech se vždycky považoval za sociálně smýšlejícího. Už jako malý v lusku snil o lepších zítřcích pro všechny hrášky. O rovnosti a spravedlnosti na tom jejich zaobleném světě. Proto se vydal rovnou do blízké továrny firmy Bonduelle. Vydrápal se skrz plot až do areálu a rovnou si to zamířil mezi svoje. Když však viděl, jak hrášky trpí pod jhem plechovek, málem se z toho až rozbrečel.
"Kamarádi, zastavte se na chvilku. Copak nevidíte tu nespravedlnost? Copak vás neštve, jak se k vám chovají?" Začne čile agitovat nehledíc vpravo, vlevo. "Přišel jsem vás zachránit. Vyvést vás skrz plamen revoluce k lepším zítřkům. Pojďte za mnou. Postavíme se jim."
Jenže továrna je továrna. To není jak v parlamentu, aby se vyhlašovala generální stávka. A taky to není jak v holubníku, aby si každý mohl přiletět a odletět jak se mu zachce. Zde se pracuje s jídlem. Tady se musí dodržovat přísné hygienické podmínky. Netrvá to tedy dlouho a hrášek je nasán vysavačem do neznáma.
"Pusťte mě. Mou revoluci už nejde zastavit." Bije se jako lev, když ho unášejí. Co je mu to však platné? Sám proti světu bojovat nezvládne, a tak vyznívá jeho snaha naprázdno. Když ho však proženou systémem vymývání a korekce, skončí mezi svými druhy. V nezměrném davu, tak jak si vždycky přál.
"Tak přeci jen nás nedokáží zastavit. Přátelé, bratři. Pojďme a vyžeňme je. Získáme to tu vše pro sebe. Už nikdo nebude trpět, a nakonec se revoluce rozšíří do celého světa." Zkouší opět svůj monolog.
"Sklapni."
"Já se tu snažím spát."
"Neotravuj."
"Ale přátelé? Bratří? Musíme se jim přece postavit."
"Dej už pokoj."
A tak se stane, že první hrášková revoluce skončí rychlým nezdarem na dně plechovky. Kdo ví, o kolik by byl svět lepší, kdyby se vydařila. Bramborový salát by byl bez hrášku a hrachovou kaší z jídelny by už děti také netrpěly. O kolik by byl svět lepší?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Šíryen Šíryen | E-mail | Web | 28. listopadu 2016 v 15:59 | Reagovat

Jakto, že se kulaté hrášky po kulatém světě neustále nekutálejí?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama