galerie

15. listopadu 2016 v 21:22 | Ich |  zbytek
ZÁKAZ VSTUPU S DĚTMI hlásá tabulka na dveřích do vestibulu. Chvilku na ni zírám, protože mě přenesla do myšlenek na to, jaké by to bylo mít děti. Pak se ještě pro jistotu ujistím, že tu sebou ani omylem nemám žádné dítě a vstoupím. Oproti vedru venku je ve vestibulu příjemný chládek.
"Jeden lístek."
"Sto dvacet."
"Máte taky slevy pro studenty?"
"Ne."
"Dobře, děkuju."
Peněženka je zase o trochu lehčí, ale co naplat. Avantgardní galerie, která vzbudila tolik rozporuplných reakcí, zde ve městě bude vystavovat už jen pár dní. Za pokladnou vede úzká chodba, kterou by prošli asi jen dva lidi vedle sebe a ústí v prostornou místnost osvětlenou pouze červeným a žlutým světlem lamp.
Na zdi visí obrovský portrét čenocha z profilu. V jedné ruce drží nad hlavou hrozny a s hlavou zakloněnou je ukusuje zrníčko za zrníčkem. Při tom všem ruku v bok močí na nahé dítě, které sedí na zemi pod ním. Není divu, že byla výstava v Itálii zakázána a všude kam přijede vzbuzuje hluboké emoce. Co tímhle proboha autor mohl myslet, když obraz maloval? MANIPULACE Z BRUSELU stojí na malém štítku vedle obrazu. Že by bylo dítě na obrazu chlapečkem?
Další obrazy jsou rozhodně stejně šílené, jako ten první. Například na jednom je obraz jako z Poeovi Jámy a kyvadla. Na dřevěném stole zde leží muž a nad ním se hrozivě tyčí hrozivé hodiny se zlatými ručičkami. Velká ručička se ho snaží přeříznout ve dví i se stolem a má už ji má zabořenou hluboko v těle, zatímco na podlaze pod stolem se už tvoří kaluž krve.
Před obrazem nahé tanečnice, která si ořezává maso z břicha a snaží se vše připlácnut na hrudník s názvem MÍRY TANCE zaslechnu hluk. Už jen vidím starší paní, kterou odvádí dva zaměstnanci ostrahy a zaslechnu:
"Tomuhle říkáte umění? Spálit, všechno i s vámi!"
Když jsem se později vrátil k prvnímu obrazu, černoch měl domalovanou na obraze fixou sukni z banánových listů a na místě dítěte se skvěla jen nasprejovaná velká červená skvrna.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Šíryen Šíryen | E-mail | Web | 16. listopadu 2016 v 19:51 | Reagovat

A když tam dítě přijde samotné? A ne s dětmi? Může pak dovnitř?
A je li tam zplozeno a celý život galerii neopustilo, pak je jeho přítomnost také v pořádku, že?
Dokonce tam může setrvávat zadarmo.
Chtěla bych být galerijní dítě?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama