značka2

27. října 2016 v 13:14 | Ich |  zbytek
pokračování :)

Někde mezi Hradcem a Novým Dvorcem stojí značka. Dříve pozorně sledovala každé auto projíždějící okolo a dávala pozor, aby ji každý viděl. Teď už je však zkušená a už se plně nevěnuje svojí práci. Občas něco prohodí se stromem rostoucím vedle. Občas se zajícem, který tudy přebíhá silnici a značka mu vždycky radí, kdy nic nejede a je bezpečné přeběhnout. Jindy se jen zamýšlí, jaké by to asi bylo, kdyby byla někým jiným. Třeba semaforem u železničního přejezdu. Měla by závoru a mohla by lidi zastavovat sama od sebe. Jak by vše bylo jiné.
Dnes byl hezký den. Slunce pálilo, až rozehřálo i její staré kosti. Odpoledne se však stalo něco velmi neobvyklého. U krajnice zastavilo auto, vystoupil z něj starší pár a vzali si sebou z auta dřevěný křížek a nářadí. Kříž zatloukli skoro až ke značce, zapálili u něj svíčku a přidali fotku v rámečku. Ještě dlouho tam pak stáli a nakonec tiše odešli. Auto pomalu projelo všechny zatáčky a nakonec zmizelo, kdo ví kam.
Uběhlo pár let a starší pár se pravidelně vracel. Vždycky stejně. Zatavili, vysedli a potichu zde stáli až nakonec stejně tiše odešli a pomalu odjeli. Zhruba třikrát za rok. Pokaždé úplně stejně. Aspoň do doby, než přijeli a našli vedle značky stát další křížek. Žena se tiše rozplakala, stejně jako zde dříve tiše stála tu dnes tiše plakala.
Po sedmi letech a třetím křížku přišla změna. Postarší pár nyní již obtěžkán vrstvou vrásek přijel, vysedli a zůstali opět tiše stát. Když už to trvalo dlouho a značka již silně znervózněla, zastavila vedle auta ještě dodávka. Vysedli z ní dva muži v monterkách a dali se do práce. Když nakonec všichni odjeli, nebyl už na značce jen zbytečný modrý čtvereček, ale velký červený kruh s černou šedesátkou uprostřed.
Od té doby se všechno změnilo. Auta projíždějící kolem najednou začala zpomalovat a jezdit mnohem opatrněji. Hlučná auta ženoucí se o víkendu kolem už přestala být pravidlem, ale jen opravdovou výjimkou. Nakonec tak ke značce přibyl ještě čtvrtý křížek, ale to až za mnoho mnoho let, když už byla stará a rezavá, záblo ji na nohy a těšila se, až odejde do důchodu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama