značka1

25. října 2016 v 22:25 | Ich |  zbytek
Někde mezi Hradcem a Starým Dvorcem stála na konci bezejmenné vesnice značka. Hned za kopcem, na kterém stojí, se cesta klikatí. Chvilku vpravo, chvilku vlevo. V prudkém svahu zakončeném malým mostem může být sjezd pro svátečního řidiče nebezpečný. Proto ta značka. Doporučená rychlost šedesát kilometrů v hodině. Malý modrý rámeček s bílou šedesátkou uprostřed. Malý hlouček křížků obklopujících mostek pod svahem je však dostatečným svědectvím toho, jak je na ni nahlíženo.
Někdo za ní zpomalí. Někdo ještě přidá. Jednou u ní dokonce někdo zastavil. To na sebe byla značka tak hrdá, že se málem samou pýchou nadmula a odletěla. Hrdost jí však rychle přešla v okamžik, kdy z auta vystoupil muž a začal ji pilou odřezávat. Nakonec ji však zachránila okolo projíždějící policejní hlídka. No celkově jsou lidé projíždějící okolo ní různorodá směsice a jako každá v každé várce musli se najdou jeden nebo dva kamínky i zde existují ti speciální.
Puštěné rádio je slyšet již z dálky. Potom se přidá i zvuk motoru. Pak občas přijde ještě křik, ale to není pravidlem. Nakonec je konečně značka spatří a občas po nich zůstane ještě zvuk tvrdého nárazu zdola, ale po něm je už většinou klid. Aspoň než se přiřítí záchranka a jeden nebo dva povinné televizní štáby následujícího ráno. Někteří si natáčí i ji. To se potom značka pěkně nakrucuje, aby byla vidět z toho nejlepšího úhlu.
Zrovna minulý týden se okolo vracela skupinka učňů oslavujících svůj výuční list. Nějak se vše protáhlo a jim se nechtělo přestat. Pro jistotu tak slavili ještě po cestě domů. Když se auto prohnalo kolem, držel se zrovna jeden z nich zuby nehty na střeše a křičel. Něco o batmanovi, nebo čem, ale o tom značka nikdy nic neslyšela. Možná jen křičel něco o barmanovi. Sletěl hned v první zatáčce. Auto pak ještě kličkovalo o dvě zatáčky dál, ale nakonec zoralo škarpu u silnice a zastavilo se.
Posledních pár dní se tu na vrcholku kopce vždycky objeví. Asi okolo čtvrté ráno. Jen tak tiše stojí a kouká se přes pole na východ. Když vyjde slunce, počká ještě asi minutu dvě, stáhne si kšiltovku hlouběji do obličeje a zmizí. Tady to není zas tak nic neobvyklého. Ve třetí zatáčce kdysi stopovala dívka, ale jen když padala mlha. Párkrát se objevila i zde u značky a chtěla si povídat. Stopuje, protože se chce dostat domů a vrátit se aspoň naposledy k rodičům. Stydí se však za to, jak jí žebra proraženě trčí z hrudníku ven, a tak se odváží ukázat jen za mlhy, kdy není moc vidět. Nakonec však taky jednoho mlžnýho rána zmizela. Vyděsila řidiče, který strhnul volant a přejel ji podruhé. Pak už se neukázala.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama