WANO

18. září 2016 v 10:09 | Ich |  téma týdne
Čtyři prohnuté věže táhnoucí se k nebi atomové elektrárny zná snad každý. Jejich ikona se musí vpálit do sítnice každému. Ale k čemu slouží? A kdo hlídá, aby nevyletěly do povětří spolu s celým jihočeským krajem?
Jasně, oko Dany Drábové je stejně výkonné jako to supermanovo a dohlíží ze svého křesla v Praze nejen na Temelín, ale zvládá i Dukovany. Dalo by se říct, že víc přece není potřeba. To však není dostatečná pojistka proti jadernému výbuchu, který by superman ani Dana Drábová nezastavili.
Nedávno jsem se doslechl o tichém strážci, který dohlíží na nás na všechny. Jmenuje se WANO. Zní to podivně, že? Protože je to anglická zkratka Worl Association of Nuclear Operators. Nevím jak ostatní, ale já jsem o ní v životě neslyšel. Co teda dělá a proč si myslím, že mu patří jeden z titulů pověstných strážců? Měl bych asi v zápětí vysvětlit.
V podstatě dává pozor, aby nevypukla jaderná katastrofa. Samozřejmě, že vidět jaderný hřib musí být skvělá podívaná, ale málo komu stojí zato. Snad každý si vzpomene na slavný Černobyl, který byl poslední kapkou pro jadernou trpělivost lidí, a tak vznikla organizace WANO. Ani oni nedokáží zastavit jaderný výbuch, když už začne, ale můžou ho zastavit ještě před tím, než vypukne.
Lidé z jaderných elektráren se vždy vydají na několika týdenní exkurzi do elektrárny v zahraničí, kde šťourají, dloubají a rýpají do všeho. Proč? Jak? K čemu? Chodí a snaží se kritizovat, aby si elektrárna obhájila svoje bezpečnostní prvky. Nakonec se všichni začnou vytahovat s tím, co a jak u nich funguje líp a jak by se to tady dalo zlepšit.
A to je všechno? No nezní to jako nejlepší ochrana naší bezpečnosti, ale oni toho dělají ještě víc. Já když něco zkazím, tak se hned rozhlédnu, jestli mě nikdo neviděl, a pak se snažím vše co nejnápadněji uklidit. Jaderná elektrárna, když něco zkazí, hezky napíše o to, co provedla, že toho lituje a jak ke všemu došlo. Jenže to nedělá, aby se jí ostatní mohli vysmívat, ale proto aby se ostatní zamysleli, jestli jim by se to nemohlo stát taky.
No a když už je nejhůř, půlka elektrárny je v plamenech a každý se snaží zachránit si svůj život, kdo lépe pomůže a poradí, než skupina lidí, kteří jsou stejně připraveni zabraňovat stejnému nebezpečí. Chybí čerpadlo? V Rusku mají zrovna jedno volné. Zlaté české ručičky neví, jak zastavit požár? Fyzici ve Francii mají zrovna nápad.
Spolupráce, je to co chrání naše životy a přísun elektřiny pro naši wifi. Proto jim patří jeden z titulů strážců.

P.S.: tady je jejich wiki stránka https://en.wikipedia.org/wiki/World_Association_of_Nuclear_Operators
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Fredy Fredy | Web | 18. září 2016 v 14:57 | Reagovat

to je zajímavé :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama