procházka

11. září 2016 v 13:01 | Ich |  téma týdne
Včera jsem se byl projít. Už jsem tu týden, ale až s víkendovou absencí programu jsem nabral dost sil a volného času, abych si mohl projít všechny tři zdejší památky UNESCO. Byl mezi nimi i hřbitov. Moc zajímavý zážitek. Kolik už jsem viděl hřbitovů fakt nevím, bude to číslo mezi pěti a deseti, ale židovský hřbitov jsem viděl teprve podruhé. Jenže tehdy jsem byl ještě dítě a musím uznat, že si z toho nic nepamatuju.
Panty vrzly, branka se zabouchla a já ještě zkontroloval dvojmo kliku. Pro jistotu. Hned za brankou se chodníček vydal vpřed a brzo se rozdělil všemi směry, stejně jako moje fantazie.
Hned ze začátku byly velkolepé hrobky. Sto let staré, ale ani to jim neubralo na nabubřelosti. Jenže hned za nimi začal prudký kopec posetý titěrnými náhrobky místo vedle místa. Jedna z cestiček mě zavedla přímo skrz ně a já patrně pošlapal víc než jeden dávno zapomenutý hrob hlídaný zašlým úlomkem kamene.
Kdo byli ti lidí? Vždyť jejich náhrobek je mnohdy menší než tašky na naší střeše. A místo na hrob? Počítá se snad převodní rovnice jeden křesťanský hrob = pět židovských. Jak mohli kopat hroby takhle na těsno? Vždyť by se ti nebožtíci museli prakticky objímat. A ten prudký kopec? Sám jsem si musel dávat pozor, abych se nesvezl a neponičil hroby. To jsem ani nekopal hrob. Možná by se zkraje dal kopat ze schodů, které vedly podél zdi, jenže tady?
Zvláštní místo a zvláštní lidé, kteří tu museli skončit. Navždy mi asi zůstane otázka, jestli zde vlastně skončit chtěli. Nechtění vystrčení na okraj města i se svým ghettem. Možná doufali v lepší budoucnost, nebo jen neměli na vybranou. Třeba v jejich zemi zuřila válka a oni museli utéct, třeba jen nemohli doma najít práci. Ne to je blbost. Všichni víme, proč se židáci vyháněli a proč o ně nikdo nestál.
Dřív totiž byla jiná doba. Tak nějak lepší. To ví přece i malý nevzdělaný blbec klopící škopek za škopkem. Jak? Jak byla lepší? Nooo to máte přece vědět vy. Nešťourejte do mě. Vždyť sami víte, že byla lepší. Jak? Že nebyla, ale byla. Každý mohl nesnášet, koho chtěl a stačil k tomu jen jeho jazyk, náboženství nebo to že měl peníze.
Dřív když někdo emigroval, tak nedostával dávky. Leda ho podřezali na rohu a ještě se poměli za jeho prachy. Kde taky sehnat lepší otroky co drží hubu. Nedej bože když je zrovna nedostatek dobrovolníků do první linie. Jo to byla doba.
Dnes se sem hrnou samí karabáči a když se chce chudáček našinec mít líp, tak ho ty pijavice za kanálem ještě nespravedlivě vyhánějí. Že prej bych jim ukradnul práci a dávky, zprznil ženy a pochcal každej roh. No tohle? Co si to ke mně dovolují. Jednají se mnou, jako bych byl cigán, nebo bulhar nebo nedej bože bulharskej cigán. Že by mezi tím neviděli rozdíl? A já myslel, že země, která dokázala kolonizovat a utlačovat půlku světa, bude mít jiné mravy.
Ale za to teď zrovna taky můžou hlavně karabáči. Stejně jako za kruhy v obilí a zkyslý mlíko. Jeden by se divil, že do nich ještě nezačali střílet, když jsou tak moc na obtíž. Ale já vím, že zlatý český ručičky jsou mnohem fikanější.
Střílet, na to se zmůže každá opice hlídající zlatý důl. My jsme mnohem rafinovanější. Víme, že hned jak by se začalo, vše by se hned provalilo a oni by brali nohy na ramena po deseti. To je ta naše historická zkušenost.
Ne my si pěkně počkáme a až pak je pěkně potichu někam odvezeme. Kam? No už máme vybudovanou infrastrukturu v Polsku a Německu. Jen si od kluků domluvit její vypůjčení. Snad je hoši nebudou potřebovat taky a exkurze do Osvětimi taky můžou počkat. A pak to pude ráz na ráz. Jeden za druhým, jen aby se to pořádně ututlalo.
Z vize děsivé budoucnosti mě probral náhrobek rozlomený na dva kusy ležící uprostřed hezčích hrobů. Jak spadl vážně nevím. Asi vítr, ale odkud zrovna zafoukal nevím.
Někdy si říkám, že by bylo to střílení a plynování přece jen lepší. Ne že bych se chtěl něčeho takového dožít, ale pořád ještě si v sobě chovám naději, že by se lidé probrali. Začali mluvit aspoň trochu rozumněji a zkusili něco konstruktivnějšího než jen prázdná hesla na bilboardy. Jenže tuhle naději ve mě přiživují historické filmy plné němců páchajících sebevraždy nad vlastní ideologií. Historie se pak zdá opravdu lepší. Tak nějak idealizovaná. Ještě naivnější, než jsem já.
A tak se taky bojím. Ne jako zbytek mých drahých spoluobčanů davů čekajících na hranici, ale toho co se skrývá na té naší straně. Třeba pak taky budu muset jednou emigrovat, jen nevím, jestli se ještě najde země, kam bych v té době mohl utéct a nemusel při tom šplhat na tajňačku plot.
Nemůžu si pomoct. Taky se bojím atentátů v kostelech a kamenování pro nevěru, ale oni ti uprchlíci asi taky nebudou zrovna zběhlí v historii. Možná by stačilo jim vysvětlit pár slovníkových hesel. Začal bych slovem koncentrační tábor. Třeba by se pak uprchlická krize zastavila úplně.
Na konec procházky jsem došel k památníku obětí první světové války. Malá připomínka toho, že i židák byl dost dobrej, aby mohl padnout za císařpána a jeho rodinu.

To byl dlouhej a deprimující článek, kterým se už zaručeně nikdo neprokouše až na konec, ale to je možná taky lepší. Aspoň mě tu nikdo nebude nahánět s vidlema a já se budu moct dál tvářit, jakože sdílím většinový názor. Ale taky už to dlouho nevydržím. Jestli jednoho krásného dne uslyším, že postavíme zeď a Slovensko nám za ni zaplatí, tak to asi vezmu z balkóna volným pádem, nebo začnu fackovat lidi na ulici.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anita Anita | E-mail | Web | 11. září 2016 v 19:59 | Reagovat

Já jsem tedy článek dočetla až do konce :D Joo, taky si občas říkám, že ta stará doba je mnohem lepší než ta dnešní moderna. Nestačím kroutit panenkami a to jsem moderní děcko dnešní doby. No jo, uprchlíci. Tohle passé téma už mi leze krkem... Jsou jen dvě skupiny lidí, co mají na to nějaký názor a to jsou ti sluníčkáři jako je sama Merkelová a potom tu svou ti zabědněnci, co si chtějí obnovit hrůzy z 2. světové.. no jo, zapomínají že Hitlerovi nikdo kromě árijců milí nebyl, takže.. :D Kdo ví, jak to celé dopadne

2 Nikki Allen Nikki Allen | Web | 11. září 2016 v 20:20 | Reagovat

Líbí se mi jak píšeš! :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama