jop osud

14. srpna 2016 v 15:26 | Ich |  téma týdne
Pro mě náhoda existuje a je synonymem slova osud. Nechci tím říct, že je předem dané, co padne na kostkách, nebo zda nevyhraju v loterii. Nikoli synonyma fungují oběma směry. Stejně jako je pro mne míč balónem a balón míčem, je pro mne také osud náhodou a náhoda osudem.
Nejde o to šťourat se a dokola přemítat nad tím, jestli zrovna včera mělo pršet tak moc, až voda vytopila všechny baráky v okolí. Vždyť je to jako hodit si kostkou. Bude pršet? Nebude pršet? Možná si tak někdo vzpomene, že skutečně meteorologové nemluví o tom, zda pršet bude, nebo ne, ale o tom jaká je pravděpodobnost že zaprší. Byl snad osud, nebo jen náhoda, že se Obama narodil černý? Otázky jsou stále stejné a mají stejnou odpověď. Vždyť na tom nesejde.
To vše jsou náhody, které jsem ochotný uznat. Barva pleti, bude/nebude pršet, zasekne se mi zítra mince v automatu a já si nebudu moci koupit hnusnou kávu. Osud. Náhoda. Pak je však hromada osudů, které uznat nedokážu. Nějak nejsem schopen a vystavěl jsem na tom celou svou filozofii. Ta tvoří hluchou bublinu okolo mě a izoluje mě ode všech hloupých výmluv tipu: "Hele, ale já se fakt učil." "Proč mi tam ten blbec vjel? Takhle by se nic nestalo." "Kdyby nepršelo, tak jsem nezmoknul."
Na tyto průpovídky existuje snadná odpověď: "Kdyby ses učil, tak jsi nedostal pětku." "Kdybys dával pozor, všimnul sis ho." "Nevzal sis deštník, tak jsi zmoknul." Proto vždy když se mi něco takového stane, cítím kolem sebe bublinu vytvářet pole antináhody negujíc byť jen tu nejmenší šanci, že bych si za to nemohl sám. A proto náhoda existuje, ale ke mně se dostane jen zřídka, když se jí podaří prokličkovat. Například když se zamaskuje za pravděpodobnost a matematicky prokáže svůj původ nejmíň tři generace zpátky.
Náhody existují, ale vedle mě jen zřídka.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 14. srpna 2016 v 17:51 | Reagovat

Tak to jsme na tom stejně..
Popravdě jsem k náhodě samotné tak trochu skeptická, jelikož občasně bojkotuju její existenci.
Spíš se zastávám osudu, toho, co nám bylo zkrátka předurčeno, protože už jsem se o tom několikrát přesvědčila.

2 gitty93 gitty93 | E-mail | 14. srpna 2016 v 18:59 | Reagovat

[1]: no já se spíš snažil říct, že osud stejně jako náhoda nemá smysl, protože už se stalo a stalo se :) a nemá smysl to dál řešit

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama