barvy hudby

28. března 2016 v 14:30 | Ich
Reproduktory přehrávají hudbu. Hluboké tóny Rachmaninova roztírají modrou po plátně a z pod štětce vystupuje hloubka moře. Záznam klavírního koncertu z Royal Albert Hall duní místností přímo do uší zasněného umělce. Zamlžené oči ztracené v překladu řídí tahy štětce prázdnotou a tvoří rozbouřenou hlubinu. Táhlé tóny vystřídá italská polka a na obraze se rozkřiknou ptáci dovádějící pod oblaky do slunečního svitu. Živé tóny stěhovavých ptáků vpíjí křik do plátna. Beethovenův klavírní koncert číslo tři pak unáší odletující pírka po větru. Pohupují se lehkými tóny k hladině do ticha. Ticho se rozezní místností a štětec ztuhne. Nitky, které ho poháněly vpřed, byly přestřiženy. Vůle ženoucí ruku v fanatické tempo vyprchala. Kolena se podlamují a umělec dopadá na podlahu. Sklopená hlava opřená o hruď, klečíc zhluboka oddechuje. Vybělené vlasy obklopující hlavu napovídají. Už není nejmladší. Zápal, který kdysi poháněl plameny jeho slávy, již vyčerpává tělo i ducha. Nakonec pomalu odchází z místnosti do svitu nočních hvězd.

Za ranního svitu se dveře otvírají a umělec se vrací. Zteřelá ruka otáčí kazetu magnetofonu a místnost probarví hudba. Dřevěné tóny smyčců se roztančí po obraze a dávají základ lodi. Stěžeň vysoko, pronásleduje ptáky za větrem. Oči ztraceny, dech umělce se prolíná do tónů. Rychleji, rázněji, lépe. Ruka poletuje po plátně, hudba vyplňuje poslední bílá místa. Z kazety se rozbouří potlesk. Obraz je domalován. Oči umělce zaposlouchány vzpomínají na dobu slávy. Dobu potlesků, kdy se ruce netřásly a jeho fantazie neznala hranic.
Myšlenky do klapotu rukou utíkají do mládí. Když ho otec vzal na jeho první koncert. Zima vyplňovala sál a jeho ruce se třásly zimou, stejně jako dnes. Hudba se mu nelíbila. Těšil se čokoládu, kterou mu otec slíbil po koncertu. Chtěl domů. Do tepla. Kdo dnes ví co tehdy hráli. Pak přišel potlesk. Sál se rozhučel a všichni se postavili. Tehdy se rozhodl být umělcem. Přemluvil otce a začal navštěvovat hodiny klavíru. Pak houslí, trubky a basy. Nic mu nešlo. Nakonec mu zůstala jen láska k hudbě a umění. Potlesk končí a kazeta se opět zastavuje.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama