je top gear dokument?

8. ledna 2016 v 18:29 | Ich |  zbytek
Už ani nevím kde, slyšel jsem že top gear je nejsledovanější dokumentární pořad. Možná se mnou může nesouhlasit, ale tohle mi vždy přišlo směšné. Proč? No top gear je pořad o autech a k tomu ještě dost komediální pořad. Ale třeba takový autosalon. Český pořad o autech, kde uvádí fakta, čísla a informace. Porovnávají auta mezi sebou a radí divákovi. Je to však dokumentární pořad?
Vezměme si nějaký klasický dokument. Takové ty o historii, kde rozebírají co se stalo dva tisíce let zpátky ve starém Římě. Nebo cestopis z Thajska. S kuchařem kolem světa se to jmenuje. Jezdí do ciziny a sežere tam na co přijde. No ale to jsou všechno pořady, kde je jakási snaha diváka poučit, vzdělat. Naučit ho vařit, ukázat mu nová jídla, nebo mu objasnit záhady dávné historie. Top gear nic takového za účel nemá. Jasně je to zábavný pořad, mě se také líbí. Ale určitě to není dokumentární pořad. Přece jen odehrávají se tam někdy až příliš absurdní věci na to, aby byly pravda.
Ale to že nemá žádnou naučnou hodnotu není jediný důvod, proč si to myslím. Když si třeba vezmu jiný pořad. Replay je pořad o hrách a počítačích. Aplikace zase pořad o mobilních aplikacích. Je to stejné jako u aut. Radí divákům a snaží se je při tom pobavit. Je to dokumentární pořad? Nikoli. Kdybych třeba vytvořil v televizi pořad, kde budu recenzovat knihy, taky to nebude dokument. Prostě dělám jen reklamu dobrým knihám a radím lidem co nekupovat. Stejně jako radí lidem v autosalonu.
Možná je to jenom detail. Je přece jedno jestli se jedná o dokument, nebo ne. Ale já myslím, že na tom záleží. Protože dnes se v televizi objevují pořady jako bořitelé mýtů. Ano někdo by je mohl označit za takový novodobý dokument, který se snaží přitáhnout dnešního diváka a na tom není nic špatného, neměli by si však hrát na něco co nejsou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama