poznámka k mikuláši

6. prosince 2015 v 22:27 | Ich |  zbytek
Mikuláš je opět za námi a ježíšek se už na nás třepe. Dospělým tak zůstává zase o trochu méně času na přípravy a dětem snad ještě poslední zbytky sladkostí. Traumatické jsou na celý život a tak je důležité zamyšlení. Co tímto dáváme dětem do života. Samozřejmě že důvod se bát. To je jasné a proti tomu nic nemám. Děti by se měly samozřejmě bát toho děsivého světa venku a svých pseudo-maniakálních rodičů uvnitř. Od toho je tu čert, aby se přešlo od obecných prohlášení: "Nemluv s cizími lidmi venku. Mohl by tě někdo unést." Ke konkrétnějšímu prohlášení: "Když se budeš bavit s cizími lidmi, odnese si tě čert."
Co mě překvapilo mnohem více je věc, kterou jsem viděl včera. Osoba převlečená za čerta. Měla černý kabát a dlouhé kalhoty. Jak jsem poznal, že se jedná zrovna o čerta? Obličej potřený černou barvou byl dostatečná nápověda. A trochu tomu taky pomohla paruka červených vlasů. No ale to jsem nechtěl. Tady ta představa, mikuláš v kalendáři a postava s černým obličejem. Co to evokuje a co to má evokovat dětem? Že má čert černý obličej je přirozené. Přitom tmavý obličej nemusí mít jenom čert. Co to potom dává dětem?
Strach který je do nich zaset již v útlém věku z tmavých lidí a poučení, že zrovna oni jsou ti zlí? Ti zlí kterých se mají bát? Vyzbrojen touto představou by se jeden mohl zeptat co to ty děti vlastně učíme? Jasně tradice je tradice, ale nic se nemá přehánět. Nebylo by tedy lepší nevnucovat dětem naše předsudky a nechat je vybrat si? Mohli by se třeba začít bát děsivých upchlíků sami od sebe, než aby to dělali podle tradice jejich babiček a dědečků. Nebo by se mohli začít bát něčeho úplně jiného. Takový rok 2013 je pořád volný. Mohli by se třeba bát jeho. Pojďme je tedy začít děsit pro změnu tímto. Když začneme dnes máme ještě osm let, to se dá stihnout.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama