Měli by lidé více číst?

3. prosince 2015 v 22:47 | Ich |  zbytek
Rád bych se pokusil o objektivní článek na téma dnešního vztahu lidí k literatuře. Bohužel však toto není v mých silách a článek bude mít rozhodně subjektivní barvu a já už teď stojím před očekávaným neúspěchem. No nic i snaha se cení.
Není to tak dávno, asi pár hodin, co jsem objevil další článek pozastavující se nad chladným vztahem lidí ke čtení. Opravdu se může zdát, že už dnes lidé nečtou a jaká je to tragédie. Přece jen existuje iniciativa čtěte dětem. Ta by přece nemohla existovat jen tak sama o sobě bez jakéhokoli smyslu. Nebo se pletu?
No tak abych to uvedl. Dnešní rodiče nečtou dětem. Jaká to tragédie :O no mě taky nikdo nečetl. Samozřejmě nemůžu mluvit za své tříleté já, které se v nejmenším nepamatuju, no ale pokud mi v paměti nezeje díra, nevím o tom, že by mi jako malému někdo četl. Jaký to údiv ve mě vzbudí článek na internetu, kde se píše zhruba: čtěte dětem, jinak nezískají vztah ke knížkám. Já vztah ke knížkám mám. Dokonce to ani není chladný vztah. Spíš příjemně hřejivý. Co se teda pokazilo? Jsem snad vyjímka? Spadlo to na mě čistě z nebe kdo ví odkud? No uvidíme...
Tak lidé nečtou knížky. No ano to je pravda. Lidé většinou nečtou knížky. Mamčin dárek na loňské Vánoce stále zůstává nepřečten. Je mnoho důvodů proč lidé nečtou. Nebaví je to. Mají špatný zrak. Raději tráví čas jinou aktivitou. Nebo snad nedej bože chodí do práce. To je spousta důvodů. Jeden by řekl, že mají knihy prostě tvrdou konkurenci, kterou prohrávají. No ale nenabízí se otázka, jestli knihy neprohrály už dávno? Už od dob Marie Terezie jsou obyvatelé našich zemí schopní číst...znamená to snad, že do roku 2000 byla kniha lepším přítelem člověku než pes? Jistě určitě bylo mnoho lidí, kteří si krátili dlouhé chvíle čtením, ale vzhledem k absenci osvětlení a pracovní vytíženosti lidí to nebylo velké procento. Samozřejmě přichází moderní doba. Lidé mají méně nemocí, více volného času a můžou číst. Co by taky jiného dělali se svým nudným životem než četli? Ano upřímně věřím, že lidé minulého století začali více číst. No stejně tak nevěřím, že najednou četli všichni. Možná tak rudé právo a rudou knížku.
Tak a tady se dostávám do vztahu k současnosti. Takže na krátké období lidé začali více číst, no přijde doba moderních přístrojů a co se nestane? Lidé mají najednou lepší způsob jak trávit svůj volný čas. Pokud by snad někdo dřív zvážil přečtení knihy, nyní zapne raději počítač. Je to špatně? Není snad normální, že lidé vyhledávají zábavu, která jim vyhovuje? Nejde jen o počítač. V dnešní době je také hrozně populární chodit běhat. Večerní procházka městem přinese velkou náruč běžců. Měl bych je snad zastavit a poslat domů ke knize? Udělá lépe člověk, který jde do kina s kamarády, nebo ten který si příběh přečte o samotě v knize?
Toto téma je přece jen delší než se zdá a já se opět rozepsal, snad se k němu ještě vrátím, už teď vidím, že se mi má snaha objektivity nepodařila, snad se mi povede lépe v dalším článku
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama