Je špatně pokud děti nečtou?

13. prosince 2015 v 10:49 | Ich |  zbytek
Takže už jsem se vyjadřoval o spoustě věcí, nebude tedy vadit, když přidám ještě další hromadu.
Připusťme aspoň na chvilku, že děti čtou méně. Že dnešní mládež považuje knihu za směšnou věc a její uživatele za trapáky. Dejme tomu. Je to tedy špatně? No ano. Pokud vás někdo označí za špatného, jen protože máte zvláštní koníček je to dost zlé. Ale s takovým člověkem se přece nemusím bavit. Dokonce mu můžu říct pár nevybíravých výrazů a odkázat ho tak kam myslím že patří. Když vás někdo soudí pro vaše zájmy je dost drsné. Leží to na vás a cítíte se hrozně. No na druhou stranu si můžete najít plno kamarádů, kteří mají stejné zájmy a rozumí vám. Svět je najednou hned lepší místo. Tak cítím se spokojeně. Že člověk ležící v knihách nemá čas ani příležitost hledat si jiné kamarády? Tak se pak nediv, že se ti smějí, když si ani nejsi ochotný stát za svým.
Tak první část už bych měl. Toto jde ale rychle. Takže ke druhé části.
Je nutně špatně, když děti nečtou? Jistě čtení je skvělá zábava. Pro někoho. Ne pro každého. Proč by tedy měl číst i ten koho to nebaví. A co lidé s dislexií? Musí číst povinně? Ať chtějí nebo ne? Proč? Dobře ale čtení není jen zábava. Tak na chvilku zatnou zuby, dočtou knihu a vydrží to. Za odměnu jim pak bude, že se jim rozšíří slovní zásoba, budou ovládat všechny gramatické kličky a rozvinou svou fantazii.
Popořadě..slovní zásoba? Je opravdu nutné, aby měli lidé bohatou slovní zásobu? Dnes se klade důraz nejen na výuku češtiny, ale i na výuku cizích jazyků. Není potom kladen větší nápor na obyčejnou lidskou mysl? Nejen že by obyčejný člověk měl znát deset tisíc slov českých, ale taky anglických a přinejlepším ještě pár tisíc slov z nějaké třetí řeči. Najednou jsem v situaci, kdy má obyčejný člověk mít více než dvojnásobnou slovní zásobu, než člověk minulosti. Dobře i před deseti lety se děti učily cizí jazyk, ale začínali s tím už ve školce? Museli ho používat v každodenním životě? A co vidím jako nejsilnější argument, který jsem až doposud ignoroval, bohatá slovní zásoba nepřinese člověku výraznou výhodu oproti ostatním. Možná se pak nedokážu vyjadřovat květnatě, ale mluvit umím pořád.
Možná je to trochu osobní a možná jsem jen specifický případ, ale já opravdu přečetl hromadu knih v průběhu druhého stupně základní školy. Jasně co je to hromada, nedávno jsem to řešil a můj účet na legie.info obsahuje momentálně asi 300 knih. A to se jedná jenom a fantasy literaturu. Četl jsem i jiné žánry. Jeden by si řekl, že jsem musel mít z diktátu samé jedničky. No neměl. Nejlíp jsem měl dvojky a to jen když jsem se drtil gramatiku nazpaměť. Čtení knih ničemu nepomohlo. Tak víc k tomuto nemám co dodat.
No a co se týče rozvíjení fantazie? To je jediný bod se kterým se dokážu ztotožnit. Fantazie je důležitá a opomíjená nutnost našeho života. Lidem chybí. Tady může rozhodně dětem pomoct a proto si myslím, že by bylo dobře kdyby děti četly. Ale fantazie není nutnost pro život. Je plno jiných vlastností, které jim v životě mohou posloužit stejně, nebo ještě lépe. Třeba když vyjdou ven a najdou si kamarády. Dneska jsou kontakty stejně důležité jako znalosti. Dokonce jsem slyšel, že dnes si lidé nachází práci přes známosti více, než přes pracovní úřad. Je tedy potřeba zavírat děti doma, aby se odlučovaly od sociálního kontaktu?
Dostávám se tak k tomu, že čtení knih je dobrá věc, ale je to dobrý způsob zábavy a vidět v tom něco víc, je podle mě chyba. Jako hledat něco víc u televize.
Jistě mohou existovat i jiné pozitivní přínosy čtení. Mě však napadly momentálně jen tyto tři hlavní a tak jsem se jinými nezabýval.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama