Hloupnou děti, tím že nečtou?

16. prosince 2015 v 12:32 | Ich |  zbytek
Je to zajímavé, ale u pátého článku mám pořád ještě co říct. Tentokrát bych se chtěl vyjádřit k jinému článku, na který jde k tomuto tématu narazit odkaz je zde: http://zena.centrum.cz/deti/skolaci-a-pubertaci/clanek.phtml?id=795245
Takže první ze všeho, nevím jak moc důvěryhodný zdroj tato stránka je, ale když už článek četlo tolik lidí proč taky nepřidat trošku do mlýna.
První ze všeho mě zarazil nadpis. Děti hloupnou! Protože nečtou. Autor sugestivně nejen vyvolá obavy u rodičů, ale v zápětí jim dokonce poskytne odpověď jak hezké. Škoda že je titulek silně zavádějící. Popravdě mi to připomíná titulky, jaké lze nalézt v bulvárních novinách a jeden by řekl, že už to mě může odradit od dalšího čtení. No neříká se tomu výzkum pro nic za nic. Článek dočtu. První věta: titulek není nadsázkou. No teda :D titulek není nadsázkou je zcela chybný. Jak by tedy mohl být nadsázkou? Možná se jedná pouze o chybu formulace, ale správně by měl titulek znít: Děti se nestávají chytřejšími, protože nečtou. Ano článek opravdu rozebírá situaci, které lze věřit. Čtení zapojuje mozek a u dětí tak stimuluje jeho vývoj. V konečném důsledku by se tedy měly stát chytřejšími. To však neznamená, že budou hloupější pokud číst nebudou.
Stejným způsobem bych mohl napsat článek o tom, jak dnešní děti nehrají šachy a jejich generace tak hloupne. Samozřejmě že v dnešní době nebudou šachy lákat děti jako dřív. Samozřejmě že ani dříve nebyly šachy masovým sportem. Samozřejmě, že pozitivní vliv hraná šachů na rozvíjející se mozek je dokázaný. Samozřejmě. Proč tedy nevzniká více článků na toto téma? Měli by všichni hrát šachy ve škole? Měli by vznikat speciální předměty? Dle článku by měla škola motivovat děti ke čtení, proč je tedy nemotivuje také k jiným druhům zábavy? Nejen šachy, ale i go nebo othello. To všechno jsou logické hry a nezájem dětí o ně je přímo děsivý. Proč tedy neburcujeme davy pro ně? Ne když někdo řekne že šachy jsou nuda to je v pořádku, když to řekne o knize je to barbar a měl by se převychovat.
Článek jde mnohem dále, pozastavuje se nad absencí knihovny v domácnosti. Proč? Knihy stačí mít v knihovně, pokud mám malý byt nepotřebuji ještě vyplňovat místo knihovnou. My máme doma velkou knihovnu. Tři skříně plné knížek a řeknu vám do bytu by se vlezla jen těžko. Dokonce jsem to viděl. Teta má také doma dost knih. V malém bytě vykukují všude dokola a muselo být dost těžké uspořádat je aspoň trochu schopně. Na závěr tohoto odstavce bych však mohl položit další otázku. Kolik lidí má dneska doma šachy? Není snad upadající zájem o tuto hru, důsledkem absence šachovnice v domácnosti?
A tady přichází zajímavá část. U nás ve třídě čte alespoň tři knihy za měsíc sotva pět dětí. Oznamuje článek. Tři knihy. To je docela dost. Osobně přiznám, že tento měsíc jsem nepřečetl žádnou knihu. O to zajímavější je, že v srpnu jsem jich přečetl jedenáct. Tragédie? Ne měl jsem čas a teď nemám. Jsem si vědom, že čtení knížek zabírá čas. Osobně dokážu přečíst maximálně dvě stě stránek za den a to jen když omezím své povinnosti na minimum a veškerý volný čas věnuju čtení. Přečíst tři knihy za měsíc a ještě k tomu chodit do školy se pak zdá dost časově náročné. Žáci základních škol mají samozřejmě více času, ale také mají i jiné zájmy. Navíc děti na základní škole čtou pomaleji než dospělí. Takže kdybych se měl vrátit ke článku. Tři knihy za měsíc? Dejme tomu tři sta stránek na knihu. To by mi spolykalo nejméně šest dní. Přidám k tomu ještě, že nemůžu jenom číst, ale mezitím dělám i jiné věci? Tak devět dní v měsíci bych si musel vyhradit převážně na čtení. To je hodně času. To jsou docela velké nároky. Popravdě mě fascinuje, že se dokonce ve třídě našlo tolik knihomolů.
Tak můj názor je tedy myslím jasný, ale stojím si za ním. Tohle by měl být poslední článek k tomuto tématu. Kdo by na začátku čekal že to zabere celých pět článků?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama